U vatrogasnom domu DVD-a Donja Voća u subotu 12. travnja 2025. godine održan je 4. susret kolekcionara vatrogasne baštine. Susret je održan u organizaciji Hrvatskog društva za očuvanje vatrogasne baštine, a u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom. Lokacija novog vatrogasnog doma u Donjoj Voći pokazala se kao odličan izbor za održavanje ove manifestacije.

Posjetitelji su mogli vidjeti izložene kolekcije desetak hrvatskih i slovenskih kolekcionara. Prikazane su vatrogasne značke, medalje, kacige, amblemi, stare fotografije i drugi predmeti koji svjedoče o bogatoj vatrogasnoj povijesti. Kolekcionari su iskoristili susret za popunjavanje svojih kolekcija kroz razmjenu predmeta. I Muzej hrvatskog vatrogastva je popunio kolekciju nabavom vrijedne diplome DVD-a Kašina iz 1943. godine te rijetke dopisnice s portretnom fotografijom oca hrvatskog vatrogastva Gjure Stjepana Deželića.

Nakon završetka susreta održana je 1. redovna godišnja sjednica skupštine Hrvatskog društva za očuvanje vatrogasne baštine. Sjednicu je vodio predsjednik Društva Josip Cingesar. Podneseno je izvješće o radu, u kojem su spomenute aktivnosti u prvoj godini djelovanja, od organiziranja susreta u Koprivnici i Opatiji do sudjelovanja na manifestaciji Noć muzeja u Muzeju hrvatskog vatrogastva. Najavljeno je održavanje susreta u Osijeku krajem 2025. godine te susreta u Svetoj Nedelji i Opatiji u 2026. godini. Također, Društvo će nastaviti s promocijom očuvanja vatrogasne baštine i istraživanja hrvatske vatrogasne povijesti.

Na kraju sjednice okupljenima se u ime glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića obratio voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić.
– U dosadašnjim aktivnostima ste pokazali visoko znanje i predanost očuvanju naše bogate vatrogasne povijesti. Hrvatska vatrogasna zajednica prepoznaje Vaš trud i nastavit će podržavati Vaše aktivnosti – rekao je Runjić i pohvalio rad Društva. Potom su sudionici susreta nastavili s neformalnim druženjem i razgovorom o budućim aktivnostima.

4. susret kolekcionara vatrogasne baštine će se održati u subotu 12. travnja 2025. godine u Donjoj Voći (Varaždinska županija).
Hrvatsko društvo za očuvanje vatrogasne baštine u suradnji s Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Donja Voća, Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Muzejom hrvatskog vatrogastva organizira 4. susret kolekcionara vatrogasne baštine koji će se održati u subotu 12. travnja 2025. godine u Donjoj Voći (Varaždinska županija).

Lokacija održavanja vatrogasni dom DVD-a Donja Voća (Donja Voća 18a). Termin održavanja susreta je od 9:00 do 12:00 sati. Na istoj lokaciji s početkom u 12:00 sati će se održati 1. redovna godišnja skupština Hrvatskog društva za očuvanje vatrogasne baštine.

Cilj manifestacije je okupiti kolekcionare vatrogasne baštine iz Hrvatske i susjednih zemalja i široj javnosti predstaviti ovaj zanimljiv hobi. Posjetitelji će tako moći vidjeti zbirke vatrogasnih medalja, znački, modela vatrogasnih vozila, te zbirke numizmatike i filatelije na temu vatrogastva kao i staru vatrogasnu opremu. Za vrijeme trajanja susreta, posjetitelji mogu pogledati opremu i vozila DVD-a Donja Voća.

Molimo zainteresirane kolekcionare da se za rezervaciju stolova i sve druge upite obrate do 9. travnja 2025. godine na niže navedenu e-mail adresu.

Molimo sve sudionike da isključivo predstave kolekcije vezane za vatrogastvo.

Molimo Vatrogasne zajednice županija / Grada Zagreba da obavijeste vatrogasne organizacije i kolekcionare sa svog područja zainteresirane za posjet ili sudjelovanje na susretu.

Kontakt za prijave: Josip Cingesar, 379507@gmail.com, 098/379-507

Studentski centar Karlovac u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Muzejom hrvatskog vatrogastva u četvrtak 6. ožujka 2025. godine u 18:00 sati otvara izložbu autora Damira Novaka pod naslovom „KARIKATUROM PROTIV POŽARA“. Otvorenje izložbe održat će se u galeriji Studentskog centra Karlovac (na adresi F. K. Frankopana 5).

Vatrogasci mogu sve – gase velike požare, spašavaju ljude u nesrećama, skidaju mačke sa stabala… Ali ti naši svakodnevni heroji nekad nailaze na prepreke, od neizbježnih društvenih utjecaja, preko birokratskih odluka, pa sve do teških događaja koji su sastavni dio posla. Kao način borbe protiv svega toga, Damir Novak je upotrijebio drevni lijek – smijeh.
Damir Novak, karikaturist iz Malog Mihaljevca, dugogodišnji je suradnik Vatrogasnog vjesnika i niza drugih tiskovina. Generacije vatrogasne mladeži su odrasle uz njegove bojanke, u kojima Novak kroz svoj prepoznatljivi crtež uči mladež prvim vatrogasnim koracima. Idejni je začetnik Međunarodnog festivala karikature u Čakovcu.
Autor kroz svoje karikature vatrogasne tematike u fokus stavlja malog, običnog vatrogasca, koji unatoč nedaćama koje ga svakodnevno okružuju nastavlja sa svojom zadaćom. Njegovi likovi kroz ponekad sarkastične komentare odgovaraju na dnevno-političke situacije koje utječu na vatrogasce. Dio karikatura ima i edukativnu poruku, a tu su i neizbježni žensko-muški odnosi.
Uživajte u crtežima Damira Novaka, pogledajte svijet očima običnog vatrogasca i naučite nešto korisno. I svakako zapamtite, smijeh je lijek.
Ukoliko niste u mogućnosti prisustvovati otvorenju, izložbu je moguće pogledati od 6. do 21.3.

O autoru:
Damir Novak je rođen 1960. u Malom Mihaljevcu gdje i sada živim. Vatrogasni je tehničar, vatrogasni sudac te predsjednik DVD-a Mali Mihaljevec.
Član je Hrvatskog društva karikaturista od samog osnutka i više puta je biran u izvršni odbor Društva. Izlagao je na mnogim samostalnim i zajedničkim izložbama, a najznačajnije samostalne izložbe su: Dom humora u Gabrovu (Bugarska), Kolašin (Crna Gora), galerija Osten u Skoplju – Makedonija, centar za kulturu (Čakovec), knjižnica „Nikola Zrinski“ Čakovec. Bio je stalni suradnik (više od 25 godina) tjednika „Međimurje“ gdje je objavljivao svoje karikature, stripove i portrete poznatih osoba.
Suradnik je u Hrvatske vatrogasne zajednice za koju uz karikaturu radim i bojanke za djecu, stripove vatrogasne tematika za djecu, ilustracije stručnih izdanja knjiga, rasporeda sati za školu.
Povremeno je objavljivao gotovo u svim tiskovinama u Hrvatskoj, a u posljednje vrijeme i u digitalnim medijima.
Dobitnik je nagrada za karikaturu u Hrvatskoj te Koreji, Kini, Siriji, Italiji, Austriji, Kanadi, Makedoniji, Iranu, Rumunjskoj, Turskoj, Češkoj, Slovačkoj.
Uz radove nacrtane tušem i raznim bojama, radi i karikature uz korištenje grafičkog tableta Wacom u grafičkim programima autodesk SketchBook Express 2011.

Preminuo je Petar Listeš, dugogodišnji vatrogasni dužnosnik, publicist i autor stručnih članaka iz protupožarne zaštite.
Petar Listeš je rođen 1936. godine u Klisu, gdje završava osnovnu školu. Srednjoškolsko obrazovanje za strojarskog tehničara stječe u vojnoj školi u Boki Kotorskoj od 1953. do 1956. godine. Nakon rada u vojnoj bazi u Šibeniku, 1961. se zapošljava u „Petronafti“ u Solinu, gdje radi na obuci djelatnika za protupožarnu zaštitu kroz aktivno djelovanje u industrijskom dobrovoljnom vatrogasnom društvu. Na mjesto rukovoditelja civilnog sektora u Sekretarijat narodne obrane grada Splita prelazi 1979. godine. Kasnije postaje rukovoditelj Odjela za obranu i samozaštitu te djeluje u okolnim mjestima tadašnjeg gradskog područja Splita, koje je obuhvaćalo uz Split, Solin i Kaštela. Svoj interes za usavršavanje, dokazuje daljnjim školovanjem i stjecanjem diplome profesora političkih znanosti (1974.) te inženjera zaštite od požara (1984.).

Petar Listeš je više od 60 godina djelovao u nekoliko vatrogasnih društava Dalmacije, gdje radi na promicanju vatrogastva kako u miru, tako i tijekom Domovinskog rata. Nakon aktivnog rada u IDVD-u „Petronafta” Solin, postaje članom i dužnosnikom u DVD-u Split. Godine 1986., uz lokalnu mladež, osniva Dobrovoljno vatrogasno društvo Klis, gdje je bio dugogodišnji počasni član.

Uz rad na osnivanju društava zdušno se angažirao na publicističkom radu, kao i na objavi radova i knjiga o vatrogasnoj problematici Dalmacije. Prve radove na temu vatrogastva objavljuje u razdoblju od 1965. do 1970. godine u glasilu tadašnjeg SOUR-a INE, a 1971. godine počinje redovitim javljanjem, kao dopisnik „Suvremenog vatrogastva”, danas „Vatrogasnog vjesnika”, glasila Hrvatske vatrogasne zajednice. Imao je veliku ulogu u pripremi materijala za edukacijske filmove o ponašanju stanovništva prilikom ratnih opasnosti za vrijeme Domovinskog rata. Među njegovim djelima se ističe knjiga „Suvremeno dalmatinsko vatrogastvo“ iz 1995. godine.

Bio je aktivni član Odbora za istraživanje vatrogasne povijesti Hrvatske vatrogasne zajednice u kojoj je aktivno djelovao čitavo desetljeće. Imao je ideju stvaranja Muzeja vatrogastva Dalmacije. Kao rezultat istraživanja, objavio je nekoliko zapaženih feljtona iz povijesti vatrogastva Splita i Trogira u dnevniku „Slobodna Dalmacija” te “Vatrogasnom vjesniku”. Za svoj rad dobio je niz priznanja, među kojima se ističe Medalja za posebne zasluge Hrvatske vatrogasne zajednice.

Posljednji ispraćaj obavit će se u četvrtak, 13. veljače 2025., s početkom u 14 sati na mjesnom groblju u Klisu.

Muzej hrvatskog vatrogastva i ove je godine uspješno sudjelovao u manifestaciji Noć muzeja u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, a u bogatom programu sudjelovalo je više od 650 građana.
Centralno događanja ovogodišnje manifestacije u Muzeju hrvatskog vatrogastva bila su: predavanje „13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži“, predstavljanje knjige „Muzej hrvatskog vatrogastva 2014. – 2024.“ i otvaranje izložbe „Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17. – 24. srpnja 2005.“.

Na događanjima su sudjelovali glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, zapovjednik Gasilske zveze Slovenije, Zvonko Glažar; potpredsjednik Gasilske zveze Slovenije i predsjednik Komisije za povijest Gasilske zveze Slovenije, Franc Bradeško; član Komisije za povijest Gasilske zveze Slovenije i predsjednik Društva za očuvanje slovenske vatrogasne baštine, Janez Liponik; predsjednik Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije, Mijo Brlečić; gradonačelnik grada Varaždina, Neven Bosilj; zapovjednik Vatrogasne zajednice grada Varaždina i Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina, Ivica Labaš; predsjednik DVD-a Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu, Radovan Martinec; zapovjednik DVD-a Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu, Jurica Buden te voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić.

Nakon uvodnih pozdrava od strane glavnog vatrogasnog zapovjednika HVZ-a i voditelja Muzeja hrvatskog vatrogastva započelo je prigodno predavanje o događaju kojim je Varaždin, kolijevka hrvatskog vatrogastva, ostvario zapaženu vidljivost i zauvijek ostao upisan u svjetsku vatrogasnu povijest. Upravo je 13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži održano u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine visoko ocijenjeno po kvaliteti pripreme i izvedbe i podiglo visoko letvicu za sve buduće organizatore.

„Na dijelu natjecanja koje se održavalo u varaždinskom gradskom parku hrvatske ekipe su bile među najboljima , a to mi je osobito drago jer je bilo puno smijeha i veselja, a puno naših ljudi i navijača sa strane je to vidjelo.“, kazao je Stjepan Kovaček, jedan od zamjenika voditelja projekta organiziranja natjecanja.
„Lobiranje da Hrvatska bude domaćin natjecanja je bilo vrlo kratko i nismo čak znali koji će grad biti domaćin, no tadašnja svjetska vatrogasna organizacija nam je vjerovala na riječ i uspjeli smo organizirati događaj koji je bio veliki uspjeh“, kazao je načelnik Sektora za vatrogastvo u HVZ-u i , jedan od zamjenika voditelja projekta organiziranja natjecanja Mario Starčević.

Knjiga za 10. obljetnicu Muzeja
Na predstavljanju knjige “Muzej hrvatskog vatrogastva 2014 – 2024”, Miroslav Klemm, autor postava i dugogodišnji suradnik Muzeja hrvatskog vatrogastva kazao je kako je ova knjiga dokaz za buduće vremena o svom trudu koji je uložen kako bi Muzej vatrogastva postao ono što on danas je i kako bi svako Dobrovoljno vatrogasno društvo trebalo imati ovu knjigu u svojoj knjižnici.
„U gradnju i razvitak Muzeja hrvatskog vatrogastva uložen je ogroman trud od strane Zvonka Biškupa, Mirka Sveteca, Đure Čovrana, Vedrana Runjića i mnogih drugih, ali mi tu ne stajemo jer razmišljamo o širenju muzeja na vanjski prostor gdje imamo itekako što pokazati u vidu muzejskih primjeraka vatrogasnih vozila koja imamo sačuvana.“, kazao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.

Zahvale sudionicima izložbe
Na kraju događanja, otvorena je izložba “Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17 – 24. srpnja 2005.”, posvećena 20. obljetnici 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanje vatrogasne mladeži, održanima u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine u organizaciji CTIF-a i Hrvatske vatrogasne zajednice. Ovo natjecanja spada među najvažnije događaje u povijesti hrvatskog vatrogastva. Priča o ovom iznimnom događaju priča se kroz izložbene plakate, diplome, medalje pehare i memorabiliju. Izložbu je posvećena vatrogaskinjama i vatrogascima koji su svojim djelovanjem pomogli u uspješnom održavanju međunarodnog natjecanje i zauvijek upisali Varaždin u svjetsku vatrogasnu povijest.

Gradonačelnik grada Varaždina, Neven Bosilj, čestitao je Muzeju na otvaranju izložbe te najavio je izgradnju novog vatrogasnog centra u koji će se smjestiti Javna vatrogasna postrojba Varaždin koja će onda trenutni prostor u kojem se nalazi moći ustupiti Muzeju hrvatskog vatrogastva.

Glavni vatrogasni zapovjednik je uručio zahvalnice sudionicima izložbe te Gasilskoj Zvezi Slovenije. „U sjećanje na 20. obljetnicu olimpijade, u sjećanje na sve prijatelje uručujem zahvalnice onima koji su pomagali u radu muzeja te prijateljima iz Gasilske Zveze Slovenije te zahvaljujem Gradu Varaždinu, koljevci hrvatskog vatrogastva“, rekao je glavni zapovjednik i otvorio izložbu.

Plakat Noć muezja 2025. MHV

Muzej hrvatskog vatrogastva (Ulica baruna trenka 44, Varaždin) i ove godine sudjeluje u manifestaciji Noć muzeja, koja se u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva održava 31. siječnja. Za sve posjetitelje smo pripremili zanimljiv program.

U Noći muzeja otvaramo izložbu “Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta” posvećenu 20. obljetnici 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanje vatrogasne mladeži, održanima u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine u organizaciji CTIF-a i Hrvatske vatrogasne zajednice. Ovo natjecanja spada među najvažnije događaje u povijesti hrvatskog vatrogastva. Priču o ovom iznimnom događaju pričamo kroz izložbene plakate, diplome, medalje pehare i memorabiliju. Izložbu posvećujemo vatrogaskinjama i vatrogascima koji su svojim djelovanjem pomogli u uspješnom održavanju međunarodnog natjecanje i zauvijek upisali Varaždin u svjetsku vatrogasnu povijest.

Uz novu izložbu posjetitelji će moći pogledati stalni postav muzeja koji ih vodi na put razvoja hrvatskog vatrogastva od druge polovine 19. stoljeća do danas kroz prikaz vatrogasnih pumpi, osobne i skupne zaštitne opreme, kao i odora, dokumenata i fotografija.

Ljubitelji modernog vatrogastva moći će razgledati opremu Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina i Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu. Za najmlađe smo pripremili likovnu radionicu na temu vatrogastva te prigodne poklone. Predstaviti ćemo i prigodnu knjižicu posvećenu 10. obljetnici rada Muzeja.

Poštovani posjetitelji, pozivamo vas da i u ovoj Noći muzeja posjetite Muzej hrvatskog vatrogastva i zakoračite u hrvatsku vatrogasnu povijest.

RASPORED DOGAĐANJA

Noć muzeja, 31. siječnja 2025.

17:00 – 23:00 Izložba stalnog postava

17:00 – 23:00 Razgledavanje vatrogasne opreme

17:00 – 18:30 Likovna radionica za najmlađe na temu vatrogastva

19:00 – 19:45 Predavanje „13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži“

19:45 – 20:00 Predstavljanje knjige „Muzej hrvatskog vatrogastva 2014. – 2024.“

20:00 Otvaranje izložbe „Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17. – 24. srpnja 2005.“

Hrvatska vatrogasna zajednica raspisuje likovni, literarni i foto natječaj namijenjen predškolskom i školskom uzrastu.
Natječaj se provodi u školskoj godini 2024/2025., a sa svrhom popularizacije vatrogastva među mladima te podizanja svijesti o zaštiti od požara.

I.
Organizator Likovnog, literarnog i foto natječaja Hrvatske vatrogasne zajednice (u daljnjem tekstu: Natječaj) je Hrvatska vatrogasna zajednica, Selska cesta 90A, Zagreb, OIB: 08474627795 (u daljnjem tekst: Organizator).

II.
Natječaj se provodi u sljedećim kategorijama:
likovni radovi djece predškolskog uzrasta
likovni radovi učenika 1. – 4. razreda osnovnih škola
literarni radovi učenika osnovnih škola 1. – 4. razreda osnovne škole
literarni radovi učenika osnovnih škola 5. – 8. razreda osnovne škole
foto natječaj učenika osnovnih i srednjih škola
kombinirana kategorija radova: predmeti izrađeni od kartona ili žice na zadane teme

III.
Teme Natječaja su:
Vatrogasci gase požar šume i raslinja
Vatrogasci gase požar stambenog objekta
Vatrogasci spašavaju ljude iz objekata u plamenu
Vatrogasci spašavaju životinje iz opasnih situacija
Vatrogasna vozila
Temama se nastoji popularizirati vatrogastvo među mladima te podići svijest u zaštiti od požara. Izbor tehnike izrade likovnog rada nije propisan, osim u kombiniranoj kategoriji (kategorija 6.). Foto rad mora biti minimalno 300 dpi u jpg ili tiff rezoluciji s opisom predmeta (subject) „Natječaj radova“.

IV.
Organizator omogućuje sljedeće načine sudjelovanja na Natječaju:
Vatrogasne zajednice županija odnosno Vatrogasna zajednica Grada Zagreba organiziraju natječaje unutar svojih županija odnosno Grada Zagreba po predloženim prepozicijama Organizatora te pobjedničke radove, nakon odabira, dostavljaju Organizatoru do 31. ožujka 2025. godine.
Odgojno-obrazovne ustanove samostalno dostavljaju dječje radove Organizatoru.

V.
Radovi se moraju dostaviti najkasnije do 31. ožujka 2025. poštom na adresu Organizatora, Selska cesta 90A, 10000 Zagreb s napomenom „Natječaj radova“ ili na adresu elektroničke pošte natjecaj-radova@hvz.hr u rezoluciji od 300 dpi, jpg ili tiff format s opisom predmeta (subject) „Natječaj radova“.

Radovi moraju sadržavati sljedeće podatke:
na poleđini rada potrebno je napisati tiskanim slovima: ime i prezime autora, dob, ustanova, kategorija, mentor, adresa i kontakt broj telefona,
naziv rada poslanog elektroničkom poštom mora u svom opisu predmeta sadržavati ime_prezime_ustanova_kategorija_mjesto_mentor.
Uz radove je potrebno priložiti ispunjenu prijavnicu koja se nalazi na internetskoj stranici Organizatora, www.hvz.gov.hr.

Neće se razmatrati:
radovi dostavljeni nakon roka
radovi bez ispunjene prijavnice
radovi u kojima je sudjelovalo više djece i/ili učenika.
Nema ograničenja u broju dostavljenih radova.

Organizator zadržava zaprimljene radove.

VI.
Pobjedničke radove će izabrati Povjerenstvo za odabir najboljih radova, a koje će biti imenovano posebno odlukom.
Nagrade će pobjednicima Natječaja biti uručene tijekom 2025. godine te će isti pravovremeno biti obaviješteni o datumu, mjestu i uvjetima organizacije događaja.
Prijevoz dobitnika nagrada i njihovih roditelja ili nastavnika (1 osoba u pratnji po nagrađenom) organizirat će vatrogasne zajednice županija odnosno Vatrogasna zajednica Grada Zagreba, a troškove prijevoza snosit će Organizator.

VII.
Sudionici Natječaja prijavljivanjem radova na Natječaj suglasni su s obradom i korištenjem svojih osobnih podataka (ime, prezime, ustanova i mjesto) isključivo u svrhu provođenja Natječaja, te se navedeni podaci neće ustupati trećima.
Sudionici Natječaja suglasni su s objavom radova na mrežnim stranicama Organizatora i promotivnim materijalima te na izložbama sa svrhom promidžbe vatrogastva i zaštite od požara.

VIII.
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se na internetskoj stranici Organizatora.

Muzej hrvatskog vatrogastva (Ulica baruna Trenka 44, Varaždin) već tradicionalno sudjeluje u manifestaciji Noć muzeja, u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, koja će se održati u petak 31. siječnja 2025. godine.

U Noći muzeja 2025. planiramo postaviti izložbu posvećenu 20. obljetnici održavanje 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanja vatrogasne mladeži. Od 17. do 24. srpnja 2005. godine Varaždin i Republika Hrvatska su postali centar vatrogasnog svijeta.  Prisjetiti ćemo se ovog važnog međunarodnog događaja, ali i sudjelovanja hrvatskih predstavnika i na drugim natjecanjima u organizaciji CTIF-a.

Pozivamo Vas da o izložbi obavijestite sudionike međunarodnog natjecanja u Varaždinu (odjeljenja profesionalnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava, suce i ostale sudionike). Za potrebe izložbe planiramo izložiti medalje, pehare, fotografije, videozapise te memorabiliju vezanu uz varaždinsku vatrogasnu olimpijadu. Također Vas pozivamo na organiziranje posjeta izložbi.

Molim da Vaše sudjelovanje u izložbi potvrdite do 10. siječnja 2025. godine. Uz svaki predmet bit će naveden izvor. Izložba će biti postavljena do 1. svibnja 2025., nakon čega će predmeti biti vraćeni. Prijevoz predmeta će organizirati Hrvatska vatrogasna zajednica.

Nadamo se da će Vas što više sudjelovati u ovoj izložbi, kako bi građanima pokazali važnost vatrogasnih natjecanja i održavanja jedne ovako važne vatrogasne manifestacije na području Republike Hrvatske.

 

Kontakt: muzej@hvz.hr, 091/112-0013

U subotu 14. prosinca 2024. godine održana je promocija knjiga autora Martina Vukovića o 100 godina vatrogastva i 100 godina nogometa u Babinoj Gredi. Predstavljanju održanom u Hrvatskom domu kulture Franjo Delić u Babinoj Gredi nazočili su brojni vatrogasci, stanovnici Babine Grede i gosti. Na početku predstavljanja sve prisutne je pozdravio načelnik Općine Babina Greda Josip Krnić koji je istaknuo važnost vatrogastva i sporta za razvoje lokalne zajednice. Također je najavio skoro dovršavanje monografije o povijesti Babine Grede. Predsjednik DVD-a Babina Greda Valentin Katušić se ukratko osvrnuo na današnji rad društva, kao i na obilježavanje stote obljetnice djelovanja. Prisutne su pozdravili predsjednik NK Šokadija Tihomir Ramljak te dr. sc. Jadran Antolović u ime suizdavača tvrtke Hadrijan & partneri d.o.o.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić istaknuo je iznimnu važnost istraživanja vatrogasne povijesti na lokalnoj razini, kako bi stvorili cjelokupnu sliku razvoja hrvatskog vatrogastva. O važnosti sporta za razvoj društva, kao i isprepletenosti sporta i politike na lokalnoj i državnoj razini, govorio je dr. sc. Davor Kovačić.

Autor Vuković se zahvalio svima koji su pomogli oko nastanka obje knjige, i pohvalio je vatrogasce koji su uspjeli sačuvati brojne dokumente i fotografije. Zahvalio se Muzeju hrvatskog vatrogastva na stručnim savjetima i na fotografijama koje su korištene u knjizi.

Ova knjiga predstavlja značajnu kariku u priči o hrvatskoj vatrogasnoj povijesti. Uz pitak tekst, knjiga obiluje preslikama dokumenata i povijesnim fotografijama. Autor Vuković je projektu pristupio profesionalno kao novinar, kao ljubitelj povijesti, ali i kao Babogredac, koji je kroz priču o vatrogastvu zapravo ispričao priču o mjestu i još jednom pokazao da je razvoj lokalne sredina usko vezan uz razvoj vatrogastva.

U srijedu 11. prosinca 2024. godine u Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad predstavljen je katalog “193 predmeta iz baštine Vatrogasne zajednice grada Ivanić-Grada” autorice Katarine Matkerić.
Predstavljanju su uz autoricu Katarinu Matkerić, tajnicu DVD-a Trebovec, prisustvovali zapovjednik Vatrogasne zajednice županije Zagrebačke Dario Kezerić, voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić te brojni vatrogasci i građani.

Na početku predstavljanja prisutne je pozdravila Laura Šejić, predsjednica udruge “Prijatelji baštine – Amici Hereditatis”, u čijoj nakladi je i tiskan navedeni katalog. Potom je autorica Matkerić uz prigodnu prezentaciju govorila o nastanku ideje za rad na ovom projektu, koji se sastojao od digitalizacije građe i prikupljanja informacija o predmetima te izrade kataloga. Istaknula je i poteškoće, poput izgubljene građe te problem neadekvatnih uvjeta za čuvanje građe. Na kraju uvodnog izlaganja autorica se zahvalila svim pojedincima koji su pomogli u prikupljanju i obradi predmeta.

Zapovjednik Kezerić je predstavio publici široki aspekt djelovanja vatrogasaca – od gašenja požara, spašavanja u tehničkim intervencijama, djelovanja na poplavama i nakon potresa, do redovitih vježbi, ali i preventivnog djelovanja u zajednici. Istaknuo je važnost uključenja mladih u rad vatrogastva, kao i vrijednost djelovanja vatrogasnih društava u kulturnom životu lokalne zajednice. Spomenuo se duge tradicije vatrogastva na području Ivanić-Grada, inače rodnog mjesta oca hrvatskog vatrogastva Gjure Stjepana Deželića, koja je temelj današnjeg uspješnog djelovanja vatrogasne organizacije.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pohvalio rad autorice, kao i društava koji čuvaju građu. Istaknuo je da postoji interes kulturnih institucija za predstavljanje priče o vatrogastvu, ali poticaj mora doći iz lokalne zajednice.
– Važno je čuvati vatrogasnu povijest na lokalnoj razini i pripremati ovakve projekte, jer istraživanja na lokalnoj razini su jedini način na koji možemo dobiti cjelokupnu sliku razvoja hrvatskog vatrogastva – rekao je Runjić.

Katalog na 52 stranice donosi priču o razvoju vatrogastva Ivanić-grada i okolnih naselja. Vatrogasna zajednica grada Ivanić-Grada i sve njene sastavnice su predstavljene kratkim tekstom o povijesnom razvoju, amblemom vatrogasne organizacije te najvažnijim sačuvanim predmetima. Uz svaki predmet nalaze se osnovne informacije o nazivu, dataciji, mjerama te vlasništvu, kao i fotografija predmeta.

Autorica Matkerić je u ovom katalogu pokazala profesionalni pristup kao povjesničarka, ali i poznavanje vatrogasne struke, što je produkt njenog dugogodišnjeg djelovanja u vatrogasnoj organizaciji. Ovo je školski primjer kvalitetno napravljenog kataloga te može poslužiti kao kvalitetan obrazac po kojem se mogu raditi slični projekti.

Foto: Stjepan Štefinovec