Preminuo je Petar Listeš, dugogodišnji vatrogasni dužnosnik, publicist i autor stručnih članaka iz protupožarne zaštite.
Petar Listeš je rođen 1936. godine u Klisu, gdje završava osnovnu školu. Srednjoškolsko obrazovanje za strojarskog tehničara stječe u vojnoj školi u Boki Kotorskoj od 1953. do 1956. godine. Nakon rada u vojnoj bazi u Šibeniku, 1961. se zapošljava u „Petronafti“ u Solinu, gdje radi na obuci djelatnika za protupožarnu zaštitu kroz aktivno djelovanje u industrijskom dobrovoljnom vatrogasnom društvu. Na mjesto rukovoditelja civilnog sektora u Sekretarijat narodne obrane grada Splita prelazi 1979. godine. Kasnije postaje rukovoditelj Odjela za obranu i samozaštitu te djeluje u okolnim mjestima tadašnjeg gradskog područja Splita, koje je obuhvaćalo uz Split, Solin i Kaštela. Svoj interes za usavršavanje, dokazuje daljnjim školovanjem i stjecanjem diplome profesora političkih znanosti (1974.) te inženjera zaštite od požara (1984.).

Petar Listeš je više od 60 godina djelovao u nekoliko vatrogasnih društava Dalmacije, gdje radi na promicanju vatrogastva kako u miru, tako i tijekom Domovinskog rata. Nakon aktivnog rada u IDVD-u „Petronafta” Solin, postaje članom i dužnosnikom u DVD-u Split. Godine 1986., uz lokalnu mladež, osniva Dobrovoljno vatrogasno društvo Klis, gdje je bio dugogodišnji počasni član.

Uz rad na osnivanju društava zdušno se angažirao na publicističkom radu, kao i na objavi radova i knjiga o vatrogasnoj problematici Dalmacije. Prve radove na temu vatrogastva objavljuje u razdoblju od 1965. do 1970. godine u glasilu tadašnjeg SOUR-a INE, a 1971. godine počinje redovitim javljanjem, kao dopisnik „Suvremenog vatrogastva”, danas „Vatrogasnog vjesnika”, glasila Hrvatske vatrogasne zajednice. Imao je veliku ulogu u pripremi materijala za edukacijske filmove o ponašanju stanovništva prilikom ratnih opasnosti za vrijeme Domovinskog rata. Među njegovim djelima se ističe knjiga „Suvremeno dalmatinsko vatrogastvo“ iz 1995. godine.

Bio je aktivni član Odbora za istraživanje vatrogasne povijesti Hrvatske vatrogasne zajednice u kojoj je aktivno djelovao čitavo desetljeće. Imao je ideju stvaranja Muzeja vatrogastva Dalmacije. Kao rezultat istraživanja, objavio je nekoliko zapaženih feljtona iz povijesti vatrogastva Splita i Trogira u dnevniku „Slobodna Dalmacija” te “Vatrogasnom vjesniku”. Za svoj rad dobio je niz priznanja, među kojima se ističe Medalja za posebne zasluge Hrvatske vatrogasne zajednice.

Posljednji ispraćaj obavit će se u četvrtak, 13. veljače 2025., s početkom u 14 sati na mjesnom groblju u Klisu.

Muzej hrvatskog vatrogastva i ove je godine uspješno sudjelovao u manifestaciji Noć muzeja u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, a u bogatom programu sudjelovalo je više od 650 građana.
Centralno događanja ovogodišnje manifestacije u Muzeju hrvatskog vatrogastva bila su: predavanje „13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži“, predstavljanje knjige „Muzej hrvatskog vatrogastva 2014. – 2024.“ i otvaranje izložbe „Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17. – 24. srpnja 2005.“.

Na događanjima su sudjelovali glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, zapovjednik Gasilske zveze Slovenije, Zvonko Glažar; potpredsjednik Gasilske zveze Slovenije i predsjednik Komisije za povijest Gasilske zveze Slovenije, Franc Bradeško; član Komisije za povijest Gasilske zveze Slovenije i predsjednik Društva za očuvanje slovenske vatrogasne baštine, Janez Liponik; predsjednik Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije, Mijo Brlečić; gradonačelnik grada Varaždina, Neven Bosilj; zapovjednik Vatrogasne zajednice grada Varaždina i Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina, Ivica Labaš; predsjednik DVD-a Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu, Radovan Martinec; zapovjednik DVD-a Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu, Jurica Buden te voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić.

Nakon uvodnih pozdrava od strane glavnog vatrogasnog zapovjednika HVZ-a i voditelja Muzeja hrvatskog vatrogastva započelo je prigodno predavanje o događaju kojim je Varaždin, kolijevka hrvatskog vatrogastva, ostvario zapaženu vidljivost i zauvijek ostao upisan u svjetsku vatrogasnu povijest. Upravo je 13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži održano u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine visoko ocijenjeno po kvaliteti pripreme i izvedbe i podiglo visoko letvicu za sve buduće organizatore.

„Na dijelu natjecanja koje se održavalo u varaždinskom gradskom parku hrvatske ekipe su bile među najboljima , a to mi je osobito drago jer je bilo puno smijeha i veselja, a puno naših ljudi i navijača sa strane je to vidjelo.“, kazao je Stjepan Kovaček, jedan od zamjenika voditelja projekta organiziranja natjecanja.
„Lobiranje da Hrvatska bude domaćin natjecanja je bilo vrlo kratko i nismo čak znali koji će grad biti domaćin, no tadašnja svjetska vatrogasna organizacija nam je vjerovala na riječ i uspjeli smo organizirati događaj koji je bio veliki uspjeh“, kazao je načelnik Sektora za vatrogastvo u HVZ-u i , jedan od zamjenika voditelja projekta organiziranja natjecanja Mario Starčević.

Knjiga za 10. obljetnicu Muzeja
Na predstavljanju knjige “Muzej hrvatskog vatrogastva 2014 – 2024”, Miroslav Klemm, autor postava i dugogodišnji suradnik Muzeja hrvatskog vatrogastva kazao je kako je ova knjiga dokaz za buduće vremena o svom trudu koji je uložen kako bi Muzej vatrogastva postao ono što on danas je i kako bi svako Dobrovoljno vatrogasno društvo trebalo imati ovu knjigu u svojoj knjižnici.
„U gradnju i razvitak Muzeja hrvatskog vatrogastva uložen je ogroman trud od strane Zvonka Biškupa, Mirka Sveteca, Đure Čovrana, Vedrana Runjića i mnogih drugih, ali mi tu ne stajemo jer razmišljamo o širenju muzeja na vanjski prostor gdje imamo itekako što pokazati u vidu muzejskih primjeraka vatrogasnih vozila koja imamo sačuvana.“, kazao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.

Zahvale sudionicima izložbe
Na kraju događanja, otvorena je izložba “Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17 – 24. srpnja 2005.”, posvećena 20. obljetnici 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanje vatrogasne mladeži, održanima u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine u organizaciji CTIF-a i Hrvatske vatrogasne zajednice. Ovo natjecanja spada među najvažnije događaje u povijesti hrvatskog vatrogastva. Priča o ovom iznimnom događaju priča se kroz izložbene plakate, diplome, medalje pehare i memorabiliju. Izložbu je posvećena vatrogaskinjama i vatrogascima koji su svojim djelovanjem pomogli u uspješnom održavanju međunarodnog natjecanje i zauvijek upisali Varaždin u svjetsku vatrogasnu povijest.

Gradonačelnik grada Varaždina, Neven Bosilj, čestitao je Muzeju na otvaranju izložbe te najavio je izgradnju novog vatrogasnog centra u koji će se smjestiti Javna vatrogasna postrojba Varaždin koja će onda trenutni prostor u kojem se nalazi moći ustupiti Muzeju hrvatskog vatrogastva.

Glavni vatrogasni zapovjednik je uručio zahvalnice sudionicima izložbe te Gasilskoj Zvezi Slovenije. „U sjećanje na 20. obljetnicu olimpijade, u sjećanje na sve prijatelje uručujem zahvalnice onima koji su pomagali u radu muzeja te prijateljima iz Gasilske Zveze Slovenije te zahvaljujem Gradu Varaždinu, koljevci hrvatskog vatrogastva“, rekao je glavni zapovjednik i otvorio izložbu.

Plakat Noć muezja 2025. MHV

Muzej hrvatskog vatrogastva (Ulica baruna trenka 44, Varaždin) i ove godine sudjeluje u manifestaciji Noć muzeja, koja se u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva održava 31. siječnja. Za sve posjetitelje smo pripremili zanimljiv program.

U Noći muzeja otvaramo izložbu “Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta” posvećenu 20. obljetnici 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanje vatrogasne mladeži, održanima u Varaždinu od 17. do 24. srpnja 2005. godine u organizaciji CTIF-a i Hrvatske vatrogasne zajednice. Ovo natjecanja spada među najvažnije događaje u povijesti hrvatskog vatrogastva. Priču o ovom iznimnom događaju pričamo kroz izložbene plakate, diplome, medalje pehare i memorabiliju. Izložbu posvećujemo vatrogaskinjama i vatrogascima koji su svojim djelovanjem pomogli u uspješnom održavanju međunarodnog natjecanje i zauvijek upisali Varaždin u svjetsku vatrogasnu povijest.

Uz novu izložbu posjetitelji će moći pogledati stalni postav muzeja koji ih vodi na put razvoja hrvatskog vatrogastva od druge polovine 19. stoljeća do danas kroz prikaz vatrogasnih pumpi, osobne i skupne zaštitne opreme, kao i odora, dokumenata i fotografija.

Ljubitelji modernog vatrogastva moći će razgledati opremu Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina i Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu. Za najmlađe smo pripremili likovnu radionicu na temu vatrogastva te prigodne poklone. Predstaviti ćemo i prigodnu knjižicu posvećenu 10. obljetnici rada Muzeja.

Poštovani posjetitelji, pozivamo vas da i u ovoj Noći muzeja posjetite Muzej hrvatskog vatrogastva i zakoračite u hrvatsku vatrogasnu povijest.

RASPORED DOGAĐANJA

Noć muzeja, 31. siječnja 2025.

17:00 – 23:00 Izložba stalnog postava

17:00 – 23:00 Razgledavanje vatrogasne opreme

17:00 – 18:30 Likovna radionica za najmlađe na temu vatrogastva

19:00 – 19:45 Predavanje „13. međunarodno natjecanje vatrogasaca i 15. međunarodno natjecanje vatrogasne mladeži“

19:45 – 20:00 Predstavljanje knjige „Muzej hrvatskog vatrogastva 2014. – 2024.“

20:00 Otvaranje izložbe „Varaždin – vrh vatrogasnog svijeta, 17. – 24. srpnja 2005.“

Hrvatska vatrogasna zajednica raspisuje likovni, literarni i foto natječaj namijenjen predškolskom i školskom uzrastu.
Natječaj se provodi u školskoj godini 2024/2025., a sa svrhom popularizacije vatrogastva među mladima te podizanja svijesti o zaštiti od požara.

I.
Organizator Likovnog, literarnog i foto natječaja Hrvatske vatrogasne zajednice (u daljnjem tekstu: Natječaj) je Hrvatska vatrogasna zajednica, Selska cesta 90A, Zagreb, OIB: 08474627795 (u daljnjem tekst: Organizator).

II.
Natječaj se provodi u sljedećim kategorijama:
likovni radovi djece predškolskog uzrasta
likovni radovi učenika 1. – 4. razreda osnovnih škola
literarni radovi učenika osnovnih škola 1. – 4. razreda osnovne škole
literarni radovi učenika osnovnih škola 5. – 8. razreda osnovne škole
foto natječaj učenika osnovnih i srednjih škola
kombinirana kategorija radova: predmeti izrađeni od kartona ili žice na zadane teme

III.
Teme Natječaja su:
Vatrogasci gase požar šume i raslinja
Vatrogasci gase požar stambenog objekta
Vatrogasci spašavaju ljude iz objekata u plamenu
Vatrogasci spašavaju životinje iz opasnih situacija
Vatrogasna vozila
Temama se nastoji popularizirati vatrogastvo među mladima te podići svijest u zaštiti od požara. Izbor tehnike izrade likovnog rada nije propisan, osim u kombiniranoj kategoriji (kategorija 6.). Foto rad mora biti minimalno 300 dpi u jpg ili tiff rezoluciji s opisom predmeta (subject) „Natječaj radova“.

IV.
Organizator omogućuje sljedeće načine sudjelovanja na Natječaju:
Vatrogasne zajednice županija odnosno Vatrogasna zajednica Grada Zagreba organiziraju natječaje unutar svojih županija odnosno Grada Zagreba po predloženim prepozicijama Organizatora te pobjedničke radove, nakon odabira, dostavljaju Organizatoru do 31. ožujka 2025. godine.
Odgojno-obrazovne ustanove samostalno dostavljaju dječje radove Organizatoru.

V.
Radovi se moraju dostaviti najkasnije do 31. ožujka 2025. poštom na adresu Organizatora, Selska cesta 90A, 10000 Zagreb s napomenom „Natječaj radova“ ili na adresu elektroničke pošte natjecaj-radova@hvz.hr u rezoluciji od 300 dpi, jpg ili tiff format s opisom predmeta (subject) „Natječaj radova“.

Radovi moraju sadržavati sljedeće podatke:
na poleđini rada potrebno je napisati tiskanim slovima: ime i prezime autora, dob, ustanova, kategorija, mentor, adresa i kontakt broj telefona,
naziv rada poslanog elektroničkom poštom mora u svom opisu predmeta sadržavati ime_prezime_ustanova_kategorija_mjesto_mentor.
Uz radove je potrebno priložiti ispunjenu prijavnicu koja se nalazi na internetskoj stranici Organizatora, www.hvz.gov.hr.

Neće se razmatrati:
radovi dostavljeni nakon roka
radovi bez ispunjene prijavnice
radovi u kojima je sudjelovalo više djece i/ili učenika.
Nema ograničenja u broju dostavljenih radova.

Organizator zadržava zaprimljene radove.

VI.
Pobjedničke radove će izabrati Povjerenstvo za odabir najboljih radova, a koje će biti imenovano posebno odlukom.
Nagrade će pobjednicima Natječaja biti uručene tijekom 2025. godine te će isti pravovremeno biti obaviješteni o datumu, mjestu i uvjetima organizacije događaja.
Prijevoz dobitnika nagrada i njihovih roditelja ili nastavnika (1 osoba u pratnji po nagrađenom) organizirat će vatrogasne zajednice županija odnosno Vatrogasna zajednica Grada Zagreba, a troškove prijevoza snosit će Organizator.

VII.
Sudionici Natječaja prijavljivanjem radova na Natječaj suglasni su s obradom i korištenjem svojih osobnih podataka (ime, prezime, ustanova i mjesto) isključivo u svrhu provođenja Natječaja, te se navedeni podaci neće ustupati trećima.
Sudionici Natječaja suglasni su s objavom radova na mrežnim stranicama Organizatora i promotivnim materijalima te na izložbama sa svrhom promidžbe vatrogastva i zaštite od požara.

VIII.
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se na internetskoj stranici Organizatora.

Muzej hrvatskog vatrogastva (Ulica baruna Trenka 44, Varaždin) već tradicionalno sudjeluje u manifestaciji Noć muzeja, u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, koja će se održati u petak 31. siječnja 2025. godine.

U Noći muzeja 2025. planiramo postaviti izložbu posvećenu 20. obljetnici održavanje 13. međunarodnog natjecanja vatrogasaca i 15. međunarodnog natjecanja vatrogasne mladeži. Od 17. do 24. srpnja 2005. godine Varaždin i Republika Hrvatska su postali centar vatrogasnog svijeta.  Prisjetiti ćemo se ovog važnog međunarodnog događaja, ali i sudjelovanja hrvatskih predstavnika i na drugim natjecanjima u organizaciji CTIF-a.

Pozivamo Vas da o izložbi obavijestite sudionike međunarodnog natjecanja u Varaždinu (odjeljenja profesionalnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava, suce i ostale sudionike). Za potrebe izložbe planiramo izložiti medalje, pehare, fotografije, videozapise te memorabiliju vezanu uz varaždinsku vatrogasnu olimpijadu. Također Vas pozivamo na organiziranje posjeta izložbi.

Molim da Vaše sudjelovanje u izložbi potvrdite do 10. siječnja 2025. godine. Uz svaki predmet bit će naveden izvor. Izložba će biti postavljena do 1. svibnja 2025., nakon čega će predmeti biti vraćeni. Prijevoz predmeta će organizirati Hrvatska vatrogasna zajednica.

Nadamo se da će Vas što više sudjelovati u ovoj izložbi, kako bi građanima pokazali važnost vatrogasnih natjecanja i održavanja jedne ovako važne vatrogasne manifestacije na području Republike Hrvatske.

 

Kontakt: muzej@hvz.hr, 091/112-0013

U subotu 14. prosinca 2024. godine održana je promocija knjiga autora Martina Vukovića o 100 godina vatrogastva i 100 godina nogometa u Babinoj Gredi. Predstavljanju održanom u Hrvatskom domu kulture Franjo Delić u Babinoj Gredi nazočili su brojni vatrogasci, stanovnici Babine Grede i gosti. Na početku predstavljanja sve prisutne je pozdravio načelnik Općine Babina Greda Josip Krnić koji je istaknuo važnost vatrogastva i sporta za razvoje lokalne zajednice. Također je najavio skoro dovršavanje monografije o povijesti Babine Grede. Predsjednik DVD-a Babina Greda Valentin Katušić se ukratko osvrnuo na današnji rad društva, kao i na obilježavanje stote obljetnice djelovanja. Prisutne su pozdravili predsjednik NK Šokadija Tihomir Ramljak te dr. sc. Jadran Antolović u ime suizdavača tvrtke Hadrijan & partneri d.o.o.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić istaknuo je iznimnu važnost istraživanja vatrogasne povijesti na lokalnoj razini, kako bi stvorili cjelokupnu sliku razvoja hrvatskog vatrogastva. O važnosti sporta za razvoj društva, kao i isprepletenosti sporta i politike na lokalnoj i državnoj razini, govorio je dr. sc. Davor Kovačić.

Autor Vuković se zahvalio svima koji su pomogli oko nastanka obje knjige, i pohvalio je vatrogasce koji su uspjeli sačuvati brojne dokumente i fotografije. Zahvalio se Muzeju hrvatskog vatrogastva na stručnim savjetima i na fotografijama koje su korištene u knjizi.

Ova knjiga predstavlja značajnu kariku u priči o hrvatskoj vatrogasnoj povijesti. Uz pitak tekst, knjiga obiluje preslikama dokumenata i povijesnim fotografijama. Autor Vuković je projektu pristupio profesionalno kao novinar, kao ljubitelj povijesti, ali i kao Babogredac, koji je kroz priču o vatrogastvu zapravo ispričao priču o mjestu i još jednom pokazao da je razvoj lokalne sredina usko vezan uz razvoj vatrogastva.

U srijedu 11. prosinca 2024. godine u Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad predstavljen je katalog “193 predmeta iz baštine Vatrogasne zajednice grada Ivanić-Grada” autorice Katarine Matkerić.
Predstavljanju su uz autoricu Katarinu Matkerić, tajnicu DVD-a Trebovec, prisustvovali zapovjednik Vatrogasne zajednice županije Zagrebačke Dario Kezerić, voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić te brojni vatrogasci i građani.

Na početku predstavljanja prisutne je pozdravila Laura Šejić, predsjednica udruge “Prijatelji baštine – Amici Hereditatis”, u čijoj nakladi je i tiskan navedeni katalog. Potom je autorica Matkerić uz prigodnu prezentaciju govorila o nastanku ideje za rad na ovom projektu, koji se sastojao od digitalizacije građe i prikupljanja informacija o predmetima te izrade kataloga. Istaknula je i poteškoće, poput izgubljene građe te problem neadekvatnih uvjeta za čuvanje građe. Na kraju uvodnog izlaganja autorica se zahvalila svim pojedincima koji su pomogli u prikupljanju i obradi predmeta.

Zapovjednik Kezerić je predstavio publici široki aspekt djelovanja vatrogasaca – od gašenja požara, spašavanja u tehničkim intervencijama, djelovanja na poplavama i nakon potresa, do redovitih vježbi, ali i preventivnog djelovanja u zajednici. Istaknuo je važnost uključenja mladih u rad vatrogastva, kao i vrijednost djelovanja vatrogasnih društava u kulturnom životu lokalne zajednice. Spomenuo se duge tradicije vatrogastva na području Ivanić-Grada, inače rodnog mjesta oca hrvatskog vatrogastva Gjure Stjepana Deželića, koja je temelj današnjeg uspješnog djelovanja vatrogasne organizacije.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pohvalio rad autorice, kao i društava koji čuvaju građu. Istaknuo je da postoji interes kulturnih institucija za predstavljanje priče o vatrogastvu, ali poticaj mora doći iz lokalne zajednice.
– Važno je čuvati vatrogasnu povijest na lokalnoj razini i pripremati ovakve projekte, jer istraživanja na lokalnoj razini su jedini način na koji možemo dobiti cjelokupnu sliku razvoja hrvatskog vatrogastva – rekao je Runjić.

Katalog na 52 stranice donosi priču o razvoju vatrogastva Ivanić-grada i okolnih naselja. Vatrogasna zajednica grada Ivanić-Grada i sve njene sastavnice su predstavljene kratkim tekstom o povijesnom razvoju, amblemom vatrogasne organizacije te najvažnijim sačuvanim predmetima. Uz svaki predmet nalaze se osnovne informacije o nazivu, dataciji, mjerama te vlasništvu, kao i fotografija predmeta.

Autorica Matkerić je u ovom katalogu pokazala profesionalni pristup kao povjesničarka, ali i poznavanje vatrogasne struke, što je produkt njenog dugogodišnjeg djelovanja u vatrogasnoj organizaciji. Ovo je školski primjer kvalitetno napravljenog kataloga te može poslužiti kao kvalitetan obrazac po kojem se mogu raditi slični projekti.

Foto: Stjepan Štefinovec

Muzej hrvatskog vatrogastva čuva Maticu Hrvatsko-slavonske vatrogasne zajednice. jedan od najvažnijih dokumenata iz početne faze razvoja hrvatskog dobrovoljnog vatrogastva. Kako su dokumenti iz ovog razdoblja rijetki, Matica predstavlja iznimno važan izvor za proučavanje hrvatske vatrogasne povijesti.

Za potrebe istraživanja na državnoj i lokalnoj razini, donosimo popis vatrogasnih organizacija upisanih u Maticu (završno s 1928. godinom), s datumom pristupanja Hrvatsko-slavonskoj vatrogasnoj zajednici.

NAZIV DRUŠTVA DATUM UČLANJENJA
DVD Bjelovar 14.4.1884.
DVD Brestovac 9.4.1885.
DVD Brod na Savi 24.1.1885.
DVD Bregi-Ivanić Grad 17.8.1901.
DVD Cernik 4.2.1895.
DVD Cvetković 30.6.1893.
DVD Čazma 8.1.1894.
DVD Cabuna 16.6.1901.
DVD Daruvar 17.1.1899.
DVD Delnice 9.8.1891.
DVD Đakovo 12.12.1900.
DVD Dubica 30.7.1894.
DVD Dubrava 13.6.1894.
DVD Duga Resa 16.6.1890.
DVD Dugo Selo 26.5.1902.
DVD Feričanci 16.2.1895.
DVD Fužine 1.5.1877.
DVD Ferdinandovac 7.6.1901.
DVD Velika Gorica 25.6.1884.
DVD Garešnica 6.8.1894.
DVD Đurđevac 15.1.1891.
DVD Glina 17.5.1884.
DVD Gospić 1.10.1889.
DVD Grubišno Polje 20.7.1895.
DVD Đulovac 29.5.1900.
DVD Hercegovac 15.9.1899
DVD Ilok 5.7.1894.
DVD Jaska 18.1.1890.
DVD Jasenovac 18.2.1895.
DVD Sveti Ivan Zelina 14.8.1893.
DVD Sveti Ivan Žabno 8.4.1895.
DVD Ivanec 19.5.1900.
DVD Karlovac 1.6.1876.
DVD Kloštar Ivanić 4.3.1895.
DVD Koprivnica 19.8.1876.
DVD Križevac 28.5.1884.
DVD Krapina 1.5.1877.
DVD Sveti Križ Začretje 5.9.1894.
DVD Križ 21.12.1896.
DVD Kapela Nova 20.3.1894.
DVD Kuzminec 30.9.1895.
DVD Kutjevo 23.4.1894.
DVD Kutina 10.9.1891.
DVD Lipovljani 19.7.1889.
DVD Ludbreg 14.9.1891.
DVD Ludina 23.4.1901.
DVD Molve 10.1.1896.
DVD Mrkopalj 9.8.1898.
DVD Miholjac Donji 9.4.1894.
DVD Našice 12.8.1890.
DVD Nova Gradiška 10.4.1876.
DVD Novska 20.4.1896.
DVD Nuštar 7.4.1894.
DVD Ogulin 30.6.1896.
DVD Otočac 11.4.1890.
DVD Orahovica 20.3.1894.
DVD Oriovac 5.8.1895.
DVD Plaški 9.10.1895.
DVD Popovača 5.11.1895.
DVD Petrinja 29.7.1889.
DVD Požega 13.7.1894.
DVD Petrijevci 9.8.1893.
DVD Pitomača 4.8.1897.
DVD Pregrada 21.9.1897.
DVD Pakrac 6.1.1899.
DVD Petrovaradin 19.4.1902.
DVD Retfala 22.2.1894.
DVD Rasinja 16.9.1897.
DVD Rieka Gornja 14.7.1900.
DVD Sisak 2.6.1876.
DVD Sela kod Siska 1.10.1893.
DVD Slatina 16.2.1895.
DVD Someljci 30.4.1894.
DVD Suhopolje 8.4.1898.
DVD Sunja 21.9.1897.
DVD Samobor 28.5.1899.
DVD Stubica Donja 12.7.1899.
DVD Uljanik 27.3.1900.
DVD Vinkovci 7.7.1889.
DVD Vrbovec 26.6.1888.
DVD Vukovar 9.6.1877.
DVD Valpovo 9.5.1888.
DVD Vrbovsko 4.5.1894.
DVD Virovitica 16.3.1895.
DVD Vočin 24.6.1897.
DVD Varaždin 29.5.1876.
DVD Varaždinske Toplice 20.1.1894.
DVD Zagreb 26.6.1876.
DVD Zlatar 2.6.1884.
DVD Ždala 23.8.1899.
DVD Županja 17.4.1897.
DVD Zaprešić 7.7.1902.
DVD Pleternica 20.8.1902.
DVD Vinica 10.10.1902.
DVD Marija Bitrica 17.7.1903.
DVD Vukovina 10.8.1903.
DVD Ravna Gora 16.5.1904.
DVD Slanje 2.7.1904.
DVD Klanjec 21.3.1905.
DVD Sušak 18.7.1905.
DVD Ivanić Grad 1.8.1905.
DVD Vrginmost 12.8.1905.
DVD Gradac 20.11.1905.
DVD Lokve 12.12.1905.
DVD Ruševo 1.3.1906.
DVD Kaptol 11.7.1906.
DVD Mitrovica 29.10.1906.
DVD Domagović 21.11.1906.
DVD Karlovci 6.1.1907.
DVD Cerna kod Vinkovaca 8.2.1907.
DVD Brezovica 14.2.1907.
DVD Oprisavci 8.5.1907.
DVD Lupoglav 8.5.1907.
DVD Gradište 8.6.1908.
DVD Virje 23.6.1908.
DVD Rečica 12.12.1908.
DVD Vidovec 26.1.1909.
DVD Njemci 31.1.1909.
DVD Kostajnica 14.5.1909.
DVD Lekenik 14.5.1909.
DVD Golubinci 1.6.1909.
DVD Krapinske Toplice 6.9.1909.
DVD Križevac tvornica 28.9.1909.
DVD Letovanić 4.11.1909.
DVD Brezovljan 20.1.1910.
DVD Drenovci 8.2.1910.
DVD Osijek 15.2.1910.
DVD Gušće 19.2.1910.
DVD Topolovec 19.2.1910.
DVD Čepin 2.3.1910.
DVD Mače 12.6.1910.
DVD Martinska Ves 12.7.1910.
DVD Brinje 1.8.1910.
DVD Gradina 21.3.1911.
DVD Međurić 9.5.1911.
DVD Ravno 17.8.1911.
DVD Komorske Moravice 23.9.1911.
DVD Pešćenica, Lekenik 23.9.1911.
DVD Palanjek 23.9.1911.
DVD Maruševec 20.1.1912.
DVD Bregi kraj Koprivnice 29.3.1912.
DVD Novo Čiče 7.6.1912.
DVD Kratečko 26.6.1912.
DVD Jakšić 4.3.1913.
DVD Ivanska 4.3.1913.
DVD Brod-Moravica 25.11.1913.
DVD Gora 9.12.1913.
DVD Trojeglav 1.3.1914.
DVD Otok 14.4.1914.
DVD Hlebine 18.12.1914.
DVD Osijek Gornji Grad 4.4.1919.
DVD Čakovec 27.2.1920.
DVD Dalj 26.5.1920.
DVD Prelog 26.5.1920.
DVD Gola 30.7.1920.
DVD Podgorač 7.5.1921.
DVD Erdut 11.3.1921.
DVD Cirkovljan 4.5.1921.
DVD Novigrad 31.5.1921.
DVD Sirač 25.8.1921.
DVD Goričani 10.9.1921.
DVD Veliki Zdenci 27.3.1922.
DVD Končanica 15.3.1922.
DVD Slunj 8.6.1922.
DVD Komletinci 30.6.1922.
DVD Novo Selo 25.7.1922.
DVD Bistrinci 7.7.1922.
DVD Ivankovo 9.11.1922.
DVD Kešinci 15.1.1923.
DVD Črečan 7.2.1923.
DVD Mala Subotica 26.3.1923.
DVD Daruvar Dolnji 26.3.1923.
DVD Osijek IV 17.4.1923.
DVD Osijek Novi Grad 12.5.1923.
DVD Sveti Petar Orehovec 17.5.1923.
DVD Gornji Hrašćan 4.6.1923.
DVD Lobor 16.6.1923.
DVD Staro Petrovo Selo 3.9.1923.
DVD Biškupec 24.7.1923.
DVD Petrovina 29.8.1923.
DVD Sveta Jana 11.10.1923.
DVD Orehovica 11.10.1923.
DVD Sarvaš 22.10.1923.
DVD Đurđenovac 15.12.1923.
DVD Markovac 14.1.1924.
DVD Babina Greda 6.3.1924.
DVD Bregana 12.2.1924.
DVD Vrbje 16.2.1924.
DVD Volaje 13.3.1924.
DVD Krašić 15.2.1924.
DVD Špišić Bukovica 9.4.1924.
DVD Tovarnik 7.4.1924.
DVD Osekovo 16.5.1924.
DVD Draganić 24.3.1924.
DVD Peterani 8.4.1924.
DVD Trebovec 24.6.1924.
DVD Pribić 8.7.1924.
DVD Novi Marof 8.8.1924.
DVD Bedenica 14.8.1924.
DVD Ernestinovo 7.10.1924.
DVD Laduč 3.2.1924.
DVD Brčko 23.8.1924.
DVD Bijelina 30.1.1925.
DVD D. Kraljevec 13.6.1925.
DVD Sulkovci 16.6.1925.
DVD Dežanovac 18.6.1925.
DVD Nova Bukovica 26.6.1925.
DVD Paulovac 23.9.1924.
DVD Gradačac 8.4.1925.
DVD Velika 4.7.1925.
DVD Kalinovac 5.7.1925.
DVD Voloder 27.7.1925.
DVD Vrpolje 28.7.1925.
DVD Andrijevci 22.8.1925.
DVD Kloštar 7.9.1925.
DVD Tomašica 29.10.1925.
DVD Stružec 17.11.1925.
DVD Bubnjarci 9.12.1925.
DVD Bos. Novi 10.12.1925.
DVD Badljevina 12.12.1925.
DVD Čadjavica 12.2.1926.
DVD Rovišće 5.3.1926.
DVD Legrad 5.3.1926.
DVD Petrijevci 8.3.1926.
DVD Stanetinec 22.4.1926.
DVD Velika Kopanica 25.4.1926.
DVD Vuka 24.5.1926.
DVD Potok 2.6.1926.
DVD Poznanovec 2.6.1926.
DVD Drnje 7.6.1926.
DVD Lipik 7.6.1926.
DVD Cirkvena 8.6.1926.
DVD Okuje 19.6.1926.
DVD Laslovo 2.12.1926.
DVD Kneginec 16.7.1926.
DVD Gradac 22.7.1926.
DVD Davor 5.8.1926.
DVD Beška 30.8.1926.
DVD Lukač 30.8.1926.
DVD Erdevik 8.8.1926.
DVD Turanovac 2.10.1926.
DVD Vukosavljevica 16.11.1926.
DVD Brod na Kupi 30.7.1926.
DVD Tenja 19.12.1926.
DVD Mihovljani 16.12.1926.
DVD Kutnjak 3.2.1927.
DVD Đakovačka Stanica 5.1.1927.
DVD Gat 15.1.1927.
DVD Veliškovci 15.1.1927.
DVD Zlatar-Bistrica 5.1.1927.
DVD Križ 25.12.1926.
DVD Zdenci 8.1.1927.
DVD Miholjac 13.12.1926.
DVD Belica 24.2.1927.
DVD Nova Ves 24.2.1927.
DVD Gardinovec 16.3.1927.
DVD Bezak 27.3.1927.
DVD Bogdanovci 27.3.1927.
DVD Pušćine 30.3.1927.
DVD Zabok 30.4.1927.
DVD Nova Rača 10.5.1927.
DVD Krndija 16.5.1927.
DVD Leskovac 22.5.1927.
DVD Štrigova 25.5.1927.
DVD Stari Gradec 26.5.1927.
DVD Pribislavec 30.5.1927.
DVD Konjščina 30.5.1927.
DVD Sveti Ilija 3.6.1927.
DVD Koška 9.6.1927.
DVD Jovanovac 13.6.1927.
DVD Privlaka 21.6.1927.
DVD Novaki 25.6.1927.
DVD Ivanovec 26.6.1927.
DVD Crnac 1.7.1927.
DVD Gorjani 18.7.1927.
DVD Gotalovo 28.5.1927.
DVD Vođinci 29.6.1927.
DVD Slakovci 2.7.1927.
DVD Sokolovac 27.10.1927.
DVD Kuršanec 30.10.1927.
DVD Velika Paka 13.12.1927.
DVD Zemun 13.11.1927.
DVD Sibinj 13.12.1927.
DVD Sopje 12.12.1927.
DVD Pravutina 13.12.1927.
DVD Oroslavje 13.12.1927.
DVD Ravna Gora 13.12.1927.
DVD Daruvar Gornji 13.12.1927.
DVD Sveti Petar 13.12.1927.
DVD Ilok 13.12.1927.
DVD Šid 13.12.1927.
DVD Savska Ves 13.12.1927.
DVD Rude 13.12.1927.
DVD Bošnjaci 27.1.1928.
DVD Gredice 25.1.1928.
DVD Mikanovci 25.1.1928.
DVD Ilača 11.4.1928.
DVD Zaluka 11.4.1928.
DVD Svinjarevci 11.4.1928.
DVD Korog 11.4.1928.
DVD Predavec 11.4.1928.
DVD Kuča-Suša-Zečevo 20.6.1928.
DVD Odra 22.6.1928.
DVD Tordinci 22.6.1928.
DVD Crnkovci 22.6.1928.
DVD Lukavec 22.6.1928.
DVD Veleševec 22.6.1928.
DVD Rudinščina kod Petrinje 22.6.1928.
DVD Ivanec Koprivnički 22.6.1928.
DVD Obrež Donji 22.6.1928.
DVD Dubrava Donja 26.6.1928.
DVD Svibovec 22.8.1928.
DVD Dvor 22.8.1928.
DVD Štivica 30.8.1928.
DVD Dubovica 8.5.1928.

Pripremio: Danijel Labaš

U Kulturnom domu ZORA u Opatiji 16. studenog 2024. je održan 3. susret kolekcionara vatrogasne baštine. Susret su organizirali Hrvatsko društvo za očuvanje vatrogasne baštine u suradnji s Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Opatija, Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Muzejom hrvatskog vatrogastva.

Na početku susreta okupljene je pozdravio predsjednik Hrvatskog društva za očuvanje vatrogasne baštine Josip Cingesar. U ime glavnog vatrogasnog zapovjednika i Hrvatske vatrogasne zajednice okupljenima se obratio Gordan Filinić, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za logistiku.
– Iznimna mi je čast pozdraviti vas u svom gradu, gradu koji ima dugu vatrogasnu tradiciju. Vi ste odabrali kroz svoj hobi čuvati našu vatrogasnu povijest, čime uspješno gradite temelje vatrogasne budućnosti – rekao je Filinić.

Susret je okupio tridesetak ljubitelja vatrogasne povijesti iz Hrvatske i Slovenije koji su pokazali svoje zbirke vatrogasnih medalja, znački, modela vatrogasnih vozila, te zbirke filatelije na temu vatrogastva kao i staru vatrogasnu opremu. Muzej hrvatskog vatrogastva je pokazao dio svoje kolekcije fotografija, kao i nedavno nabavljenu kolekciju osobnih vatrogasnih medalja dugogodišnjeg vatrogasnog dužnosnika Zvonka Biškupa. Članovi DVD-a Leprovica su na susretu predstavili plan za izgradnju lokalnog vatrogasnog muzeja. Za vrijeme trajanja susreta, posjetitelji su mogli pogledati opremu i vozila Javne vatrogasne postrojbe Opatije i Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija te vatrogasni dom koji predstavlja iznimno zanimljivu vatrogasnu i arhitektonsku priču.

Ovaj susret je pokazao da postoji veliki interes kolekcionara i građana za ovakve manifestacije, zbog čega je Hrvatsko društvo za očuvanje vatrogasne baštine najavilo nova događanja – susrete u Donjoj Voći i Osijeku, kao i rad na tiskanom materijalu o vatrogasnim medaljama i značkama.

FOTO: HVZ, Josip Cingesar

Ovaj posjet je nastavak suradnja s mađarskim kolegama koja je započela na sastanku Komisije za povijest CTIF-a održanom 2021. godine u Balatonföldvaru. Po dolasku u Varaždin, kolege su dočekali i pozdravili lokalni vatrogasni dužnosnici. Tajnik VZŽ Varaždinske Zvonko Videc je kroz prigodnu prezentaciju upoznao mađarske kolege s radom Zajednice, od ustroja i operativnih aktivnosti, do natjecanja i rada s djecom i mladeži. Predsjednik Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu Radovan Martinec govorio je o radu najstarijeg hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog društva, s naglaskom na ovogodišnju proslavu 160. obljetnice djelovanja. Potom su kolege upoznali rad Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina, a koju im je predstavio zapovjednik Ivica Labaš i voditelj smjene Vanja Lončar.

Glavni cilj posjeta je bio Muzej hrvatskog vatrogastva, a s postavom ih je upoznao voditelj Muzeja Vedran Runjić. Uveo ih je u priču o razvoju hrvatskog vatrogastva od prvih pisanih izvora do dana. Kolege su pokazale poseban interes za način na koji je prezentirana najstarija varaždinska zastava koja je danas izložena u Muzeju. Također je bilo riječi o načinima prikupljanja i očuvanja predmeta, kao i upotrebi novih tehnologija, od jednostavnog korištenja QR kodova do upotrebe pametnih ekrana.

– Muzej ima jako zanimljiv postav i pruža puno informacija o razvoju hrvatskog vatrogastva – rekao je ravnatelj Berky nakon posjeta te predložio da MHV što prije zatraži certifikat CTIF-a za vatrogasne zbirke i muzeje, jer ispunjava sve uvjete.

 

Oduševljenje organizacijom hrvatskog vatrogastva

Drugi dan posjeta započeo je obilaskom Državne vatrogasne škole u Zagrebu, a goste je primio i ukratko predstavio program rada v.d. ravnatelja Berislav Hengl. Potom je delegacija posjetila Tehnički muzeja Nikola Tesla u Zagrebu. Goste je kroz zbirku vatrogastva i zbirku prometa proveo kustos Ivan Huljev.

Nakon kratkog obilaska središta Zagreba, uslijedio je posjet Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Zagreba, gdje su kolege upoznale način rada i opreme, a imali su prilike posjetiti i Vatrogasni operativni centar.

Po povratku za Varaždin, delegacija je posjetila DVD Novi Marof gdje su ih primili dopredsjednik CTIF-a i predsjednik VZŽ Varaždinske Nedeljko Vukalović i zapovjednik Društva Ladislav Tuk sa suradnicima. Bilo je riječi o organizaciji rada Društva, radu s mladeži i natjecateljskim odjeljenjima te o prošlogodišnjoj proslavi 100. obljetnice djelovanja. Mađarski kolege su oduševljeni organizacijom i opremom Društva, te su istaknuli da mnoge mađarske profesionalne vatrogasne postrojbe nemaju takvu kvalitetnu opremu kao DVD Novi Marof.

Zadnji dan posjeta bio je prilika za obilazak središta Varaždina te za razgledavanje izložbe BUDI ZAKON!, koju je u Gradskom muzeju Varaždin postavio Muzej policije.

Mađarski kolege su pokazali veliki interes za hrvatsku vatrogasnu povijest te za suradnju na svim poljima vatrogastva, od zajedničkih izložbi, rada na istraživanju vatrogasne povijesti do organiziranja posjeta hrvatskih vatrogasaca Mađarskoj.